puder dla dzieci

Puder dla dzieci. Czym jest i jak wybrać odpowiedni?

Wielu młodych rodziców boryka się z różnorakimi problemami, które obejmują odparzenia, wysuszenie skóry i dyskomfort dziecka. Jednym z popularniejszych sposobów na tego typu problemy są kosmetyki dostępne w drogeriach, sklepach i aptekach. Rozpowszechniony już puder dla dzieci, pomimo swojej popularności, powinien być stosowany według odpowiednich wytycznych i tylko w przypadkach, które rzeczywiście wymagają tego produktu.

Jaki powinien być idealny puder dla dzieci?

Dobry puder dla dzieci wymaga przede wszystkim obecności składników, które dziecko będzie prawidłowo tolerować. To oznacza, że nie może on odznaczać się skutkami ubocznymi, powodować wysypki ani nadmiernie wysuszać skóry. Zatem nie wszystkie uniwersalne pudry będą się sprawdzać u wszystkich dzieci. Najlepiej dobierać je indywidualnie, tak aby dziecko nie doznało dodatkowych podrażnień i ewentualnych uszczerbków na zdrowiu.

Ponieważ skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia (np. w wyniku oddawania kału czy przy gojeniu ran), zasypka dla dzieci może okazać się zbawiennym preparatem dającym ulgę i komfort na długi czas. Jest ona najbardziej przydatna w sytuacji, gdy w okolicach pachwin, fałdach skórnych gromadzi się wilgoć powodująca dyskomfort. To samo może stać się przy aplikacji pudru o nieodpowiedniej konsystencji – może on utknąć w tych miejscach, jeśli nie będzie wystarczająco sypki.

Zalecanymi substancjami, jakie powinny znaleźć się w pudrze dla dzieci to głównie talk, alantoina, masło shea i inne oleje roślinne. W rzeczywistości im krótsza lista składników, tym lepiej dla naszego dziecka. Warto zauważyć, że częste stosowanie zawartego w zasypkach talku, może wysuszać i nasilać obecne już podrażnienia. Przed użyciem, najrozsądniej byłoby sprawdzić, jak cera dziecka zareaguje na wybrane preparaty.

Puder dla dzieci sposobem na profilaktykę podrażnień

Puder dla dzieci można stosować już w momencie, gdy zauważymy możliwą przyczynę długotrwałego podrażnienia. Zaaplikowanie zasypki w takie miejsce np. pod pieluszką, gdzie wystąpił taki problem, na przyszłość może zapobiec wystąpieniu popularnych zmian skórnych, a w tym pieluszkowego zapalenia skóry. Warto stosować zasypkę, gdyż wysypka i późniejsze podrażnienia, wpływają negatywnie na stan psychiczny niemowlęcia. Należy przy tym pamiętać, że puder nie powinien być nadużywany i wypada go używać tylko w sytuacji wyraźnej potrzeby. Sprawdzi się również profilaktycznie po zabawie i spacerze w trudno dostępnych miejscach takich jak szyja, pachy czy zgięcia kończyn. Jeśli w fałdkach dziecka pozostanie nadmiar pudru, należy go jak najszybciej zlikwidować.